Şampiyonlar Ligi’nde kura sistemi değişiyo

UEFA, 2024-2025 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi’ndeki takım sayısını 32’den 36’ya çıkaracak. Yeni sistemde, geleneksel grup aşaması yerini lige bırakacak. İsviçre sistemi olarak adlandırılan yeni modelde turnuva, lig usülüne göre oynanacak.

Tek lig formatında yer alacak 36 takım, her biri iç sahada dört ve deplasmanda dört olmak üzere toplamda sekiz farklı takımla 8 maç yapacak. Takımlar, dokuzarlı dört torbaya ayrılacak. Her takım, sekiz farklı rakiple her bir torbadan ikişer maç yapacak.

KURA ÇEKİMİNDE DEĞİŞİKLİK

Sky Sports’un haberine göre; UEFA’nın genişletilmiş yeni Şampiyonlar Ligi formatı, kura çekimine dair önemli değişiklikler getiriyor. Yapılan simülasyonlar, manuel kura çekiminin 3-4 saat süreceğini ve tam 900 topun kullanılacağını gösterdi.

Bu süreyi çok uzun bulan UEFA yetkilileri, yeni formatın kura çekimi için hibrit bir yöntem kullanmaya karar verdi. Buna göre kulüpler manuel olarak çekilecek, ardından bilgisayar kontrolü ele alacak ve takımların grupta maç yapacağı 8 rakibini seçecek.

Yeni kura çekimi modelinin yaklaşık 35 dakika süreceği tahmin ediliyor, ki bu süre mevcut formattaki çekilişle aynı. Yazılım, ülke korumasını da hesaba katacak ve kulüpler genellikle kendi ülkelerindeki rakiplerine karşı eşleştirilmeyecek. Ayrıca, kulüpler aynı ülkeden en fazla iki rakiple eşleşecek.

Bir İngiliz bilişim şirketi, çekilişin dijital kısmını gerçekleştirecek yazılımı geliştirecek ve ayrıca iki yedek yazılım sistemi daha bulunacak. Yeni kura sistemi, denetim ve danışmanlık firması Ernst & Young tarafından denetlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x