124 Liraya Alındı, Üreticiye 187 Liraya Satılacak: Plan Tıkır Tıkır İşliyor, Vatandaşı Düşünen Yok!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın besilik hayvan ithalatı duyurusu sonrası, AKP’nin gıdayı daha da pahalıya satacak adımlar attığını açıkladı.

Karabat, 600 bin baş hayvanın bir kısmının Uruguay’dan yola çıktığını, besilik danaların kilosunun 3.90 dolara (124 TL) alındığını, 187 TL’ye yani 6 dolara üreticiye satılacağını paylaştı.

Tarım Bakanı’nın aynı zamanda Et ve Süt Kurumu’nda yönetici olan danışmanının Macaristan’da hayvan satış şirketi kurduğunu ifade eden Karabat, ‘Vatandaşı düşünen yok’ diyerek ithalat lobilerinin ‘planlarının işlediğini’ belirtti.

Karabat, geçtiğimiz günlerde “Dezenflasyon zaman ve kararlılık gerektiriyor. Sabırla ve azimle fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz” diye açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şİmşek’e “Ucuz eti vatandaşa pahalı satarak mı enflasyonla mücadele edeceksiniz?” diyerek, enflasyonla mücadelede ekonomik stratejinin pahalılığı halkın sırtına yüklemek olduğunu konusunda eleştirilerde bulundu.

Özgür Karabat’ın açıklamaları şöyle:

İŞTE AKP’NİN ENFLASYONLA MÜCADELESİ KİLOSU 124 TL’YE İTHAL EDİLEN BESİLİK DANALAR ÜRETİCİYE 187 TL’DEN SATILACAK

1-Şubatta gıda enflasyonu yüzde 8,25 oldu. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 71,12 seviyesinde. AKP ise gıdayı daha da pahalı yapacak adımlar atıyor.

2-Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı 600 bin baş besilik hayvan ithalatı yapacağını duyurdu. Uruguay’dan ilk gemi yola çıktı. Besilik danaların kilosu 3,90 dolara (124 TL) alındı. Peki, üreticiye kaça satılacak? 187 TL’ye. Yani yaklaşık 6 dolara.

3-Tarım yazarı değerli gazeteci Ali Ekber Yıldırım ayrıntıları yazdı. Et ve Süt Kurumu’nun yaptığı bu ithalatla elde edilecek kârla hayvancılık geliştirilecekmiş! Yıldırım’ın yazısını okumanızı öneririm:

4-Biz makro ekonomik politikalara bakalım. İçeride çiftçinin üretim maliyeti düşürülmeye çalışılmadan ithalata bağımlılık bitmez. İthalatla üretici ezilmesin denilerek besilik hayvan pahalı satılıyor. Ancak üretici zaten mazotla, yem fiyatlarıyla ezilmiş durumda.

5-2024 bütçe gelirlerinin %88,12’si vergilerden oluşuyor. Toplamda 8,3 trilyon TL vergi toplanması öngörülüyor. Bu kadar yüksek gelir varken, “İthal besilik hayvanlardan gelir elde ederek hayvancılığı destekleyeceğiz” demek, bu işten anlamadığınızın itirafıdır.

6-Gıda enflasyonu hanelerin en büyük sıkıntısıdır. Bütçeden üreticimizi destekleyip, uygun fiyatlı ithal edilen etleri de vatandaşa ucuz satarsanız, gıda fiyatlarındaki artışı frenlemiş olursunuz. Ama ithalat lobilerini destekleyen AKP’nin böyle bir derdi yok.

7-Tarım Bakanı’nın aynı zamanda Et ve Süt Kurumu’nda yönetici olan danışmanının Macaristan’da hayvan satış şirketi kurduğunu belgelerle açıkladım. Benzer bir senaryonun Güney Amerika ülkelerinde de devreye alındığı belirttim. Plan tıkır tıkır işliyor. Vatandaşı ve ülkeyi düşünen ise yok!

8-Mehmet Şimşek, “Dezenflasyon zaman ve kararlılık gerektiriyor. Sabırla ve azimle fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz” diyor. Ucuz eti vatandaşa pahalı satarak mı enflasyonla mücadele edeceksiniz?

9-Şov için patates-soğan depolarını basan, marketlerde etiket kontrolü yapan AKP, gitsin Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı ile Mehmet Şimşek’in ofislerini bassın. Bakalım hangi ithalatçılar o ofislerde cirit atıyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x